روکش HPL - LPL

نام صنعت روکش HPL - LPL
دسته بندی صنعت : سلولزی ، چاپ و تبلیغات
تعداد بازدید 2956

عنوان طرح :
تولید روکش HPL - LPL
نام محصول :
روکش HPL – LPL
(روکش های ورقه ای تحت فشار بالا و پایین)
موارد کاربرد :
کفپوش های چوبی، سطوح کار و لوازم بیمارستانی و آزمایشگاهی، میزهای کارگاهی، رویه کابینت های بدون ابزار خوری، کابینت های دارای لبه های منحنی و مبلمان های اداری
مواد اولیه :
کاغذ دکور، کاغذ کرافت، رزین ملامین و رزین فنل
نام و کد آیسیک محصول (ISIC) :
انواع ورقهای روکش وتخته چندلائی، نئوپان وانواع پانل و تخته : 20211110
معرفی محصول :
اچ پی ال (HPL)
اچ پی ال یک کلمه انگلیسی بوده و معرف ورقه ای مرکب از چندین لایه ساخته شده از کاغذ کرافت با چسب فنول فرمالدهید که در یک تزیینی نقش دار می باشد و لایه های با الیاف سلولزی (کاغذ) به رزین فنولیک آغشته می شوند و لایه سلولزی دیگری اشباع شده در رزین ملامین به عنوان دکور بر روی آن قرار داده می شود. لایه های اشباع شده در پرس های مخصوص با فشار بالای تقریبی 9 مگا پاسکال و با حرارت 150 سانتی گراد متراکم شده و محصول نهایی با نام اچ پی ال را تشکیل می دهد. روکش اچ پی ال به صورت ساده که فقط یک سطح فرآورده مرکب چوبی را پوشش می دهد و روکش اچ پی ال دوبل که دو سطح فرآورد های مرکب چوبی را پوشش می دهد در بازار موجود است.
در این روکش ها با استفاده از چسب های اوره فرمالدهید و پلی ونیل استات به اوراق فشرده چوب مانند تخته خرده چوب و تخته فیبر چسپانده می شود. علت استفاده از رزین ملامین فرمالدهید برای لایه فوقانی به دلیل مقاومت هایی است که می بایست بر روی سطح در نظر گرفته شود؛ از قبیل مقاومت در برابر حرارت، آب، خراشیدگی و غیره. در دستیابی به بهترین کیفیت محصولات تولیدی به دلیل استفاده از رزین در این روکش ها در مقابل عبور جریان الکتریسیته مقاومت می نمایند. هم چنین استفاده از رزین ملامین در لایه سطحی باعث مقاومت در برابر اسیدهای ضعیف نیز می شوند. انتخاب چسب و میزان فشار و دما بر روی ظاهر محصول تولیدی و کیفیت آن تأثیر زیادی دارد. چنانچه از روکش اچ پی ال خیلی نازک برای روکش کاری استفاده شود، عیوب آن به طور بارزتری مشخص می شود.(به دلیل کم بودن ورق اچ پی ال احتمال نمایان بودن اشکالاتی از قبیل ناصاف بودن سینی های پرس یکنواخت نبودن غشای چسب بر روی سطح وجود دارد). به محصولی که روکش روی آن قرار می گیرد، اصطلاحاً زیره می گویند.
ال پی ال (LPL)
ال پی ال معرف روکش های ورقه ای تحت فشار پایین می باشد که این روکش ها متشکل از اوراق کاغذ فلوتینگ در لایه های میانی و تحتانی که با نوعی رزین فنولیک مخصوص آغشته شده و لایه سطحی از جنس کاغذ تزئینی چاپ شده (طرح دار) و یا ساده که عمدتاً با رزین های آمینوپلاستیک نظیر ملامین فرمالدئید آغشته شده و تحت فشار تقریبی 40 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و دمای 130 درجه سانتی گراد در پرس های چند طبقه ساخته می شوند. تفاوت عمده این روکش ها با روکش های ورقه ای تحت فشار بالا (اچ پی ال) در فشار پرس و تعداد لایه های کاغذ و نوع کاغذ مصرفی بوده و فشار پرس برای ساخت این نوع روکش کمتر از نوع ذکر شده می باشد. این نوع روکش ها با استفاده از چسب های اوره فرمالدهید، پلی وینیل استات و یا چسب های تماسی بر روی اوراق فشرده چوبی پرس می شوند.


برای اطلاعات بیشتر فایل های زیر و یا فیلم های مربوطه را مشاهده نمایید.