فیلم پلی وینیل الکل PVA

نام صنعت فیلم پلی وینیل الکل PVA
دسته بندی صنعت : لاستیک،پلاستیک و پلیمری
تعداد بازدید 3987

نام صنعت :
تولید انواع فیلم پلاستیکی از پلی وینیل الکل PVA
نام محصول :
انواع فیلم تک لایه PVA (پی وی ای / پلی وینیل الکل) / فیلم از PVA ( فیلم از پی وی ای) / Polyvinil-Alcohol Film / PVA Film / Polyvinyl-Alcohol Film
موارد کاربرد :
در انواع بسته بندی (غذایی و دارویی) و ...
مواد اولیه :
پلی وینیل الکل گرید فیلم ، افزودنی های شیمیایی ، رنگ دانه و ...
نام و کد آیسیک محصول (ISIC) :
فیلم پلاستیکی از پلی وینیل الکل : 2520412792
و ...
معرفی محصول :
فیلم پلی وینیل الکل را می توانید به ترتیب زیر تهیه کنید: ۱۵ تا ۲۰ درصد پلیمر را در حلال حل کرده و بر روی صفحه شیشه ای یا سطح فلزی صیقلی بریزید و آن را با ضخامت مناسبی به وسیله یک تیغه گسترنده بگسترانید. پلی وینیل الکل رطوبت گیر است، لذا خشک کردن آب فیلم قالبگیری شده نسبتاً دشوار و کند است. به این منظور بهتر است از حلالی مانند الکل: آب(۳۰-۷۰) استفاده کنید. همچنین بهتر است فیلم را در محفظه بسته ای که جریان کمی از هوای خشک از آن عبور می کند خشک کنید.
جالب است بدانید که فیلم پلی (وینیل الکل) مانند نشاسته با یُد کمپلکس جذبی ایجاد می کند. اگراین فیلم ها را بکشید کمپلکس جهت گیری کرده و ساختاری ایجاد می شود که نور را قطبی می کند. این مطلب مبنای بسیاری از صافی های قطبنده ای است که امروزه به کار می روند .
الیاف پلی (وینیل الکل) را می توانید به سادگی با روزن رانی محلول های آبی آن درون حمام های رسوب گیری حاوی محلول آبی نمک های غلیظ یا یک ناحلال آلی تهیه کنید. سپس فراورش لیف را با کشیدن به روش معمول ادامه دهید. چنین الیافی نسبت به آب سرد حساس بوده و معمولاً در آب داغ حل می شوند. این الیاف هنگامی که در معرض کشش قرار گیرندکمتر در آب حل می شوند. در زیر روش معروفی برای تهیه لیف پلی (وینیل الکل) آمده است.
محلول ۲۰% پلی (وینیل الکل) با وزن مولکولی بالا را درآب در دمای حدود ۷۳ درجه سانتیگراد تهیه کنید. این محلول را دردستگاه ریسندگی که دارای همین دماست قرار دهید و به وسیله یک پمپ مکانیکی از درون یک رشته ساز به داخل محلول ۴۰% آمونیوم سولفات به دمای حدود ۵۰ درجه سانتیگراد روزن رانی کنید. سرعت روزن رانی باید چنان باشد که رشته ها کاملاً به هم متصل بوده و پس از آنکه از انتهای دیگر حمام برداشته می شوند تاب تحمل وزن خود را داشته باشند. الیاف را روی پیچنده مکانیکی بپیچید و نخ را روی قرقره در مخلوط ۵۰% استون-آب بشویید. سرانجام نخ را با استون-آب ۹۵% مجاور کنید و بگذارید در دمای اتاق به مدت یک شب خشک شود. سپس آن را در دمای ۷۵ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد تا حد ممکن بکشید و روی یک مخروط بپیچید.
از فنون رسوب دادن محلول پلی (وینیل الکل) در محلول های قوی نمک می توان برای تهیه فیلم پلی (وینیل الکل) استفاده کرد.به این ترتیب که محلول آبی ۵۰% پلی (وینیل الکل) در ۷۵ درجه سانتیگراد را که به آن حدود ۰/۰۱ گرم سدیم دی اکتیل سولفوسوکسینات اضافه شده است با استفاده از یک تیغه گسترنده با ضخامت حدود ۰/۰۰۴ اینچ روی صفحه شیشه ای بریزید. آنگاه صفحه و فیلم را درون محلول آبی سیرشده سدیم سولفات یا آمونیوم سولفات که در دمای ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتیگراد قرار دارد فرو برید. بگذارید محلول به مدت ۵ دقیقه یا بیشتر لخته شود. صفحه را خارج کنید و در محلول ۵۰% استون در آب فرو برید. پس از ۳ ساعت فیلم را از صفحه جدا کنید و با محلول تازه ای از استون-آب چند بار بشویید و با استون خالص شستشو دهید. محصول فیلم مستحکم و خود-نگهداری از پلی (وینیل الکل) است.
از محیط آلی نیز می توانید برای رسوب دادن محلول های پلی (وینیل الکل)به صورت لیف یا فیلم استفاده کنید. به این ترتیب که محلول ۱۴% وزنی پلی (وینیل الکل) در آب ۶۰ درجه سانتیگراد را درون حمام رسوبگیری حاوی ۹۴% استون و ۶% آب به دمای ۳۰ درجه سانتیگراد روزن رانی کنید. محلول پلیمر به شکل رشته رسوب می کند. این رشته را به آرامی طوری بپیچید که هنگام خروج از حمام خود را کاملاً نگهدارد. آنگاه نخ را در محلول ۵۰% دی اتیلن گلیکول مونومتیل اتر و ۵۰% آب به دمای حدود ۳۰ درجه سانتیگراد تا حدود ۵ برابر طول قبلی خود بکشید. نخی که به این ترتیب به دست آمده است باید دارای قوام کششی بیش از ۲ گرم بر دنیر باشد.پلی (وینیل الکل) را می توان به وسیله تعدادی از مواد هیدروکسیلی مانند اتیلن گلیکول یا گلیسرول نرم کرد.
پلی وینیل الکل یکی از پلیمرهای سازگار با طبیعت و محلول در آب است که دارای خواص بسیار عالی و همچنین خواص امولسیون کننده در محیط می باشد. مقاومت بسیار عالی شیمیایی و خواص فیزیکی ریزن پلی وینیل الکل باعث استفاده بسیار وسیع این رزین در صنعت شد. این پلیمر یک چسب بسیار مرغوب بوده ومقاومت بسیار خوبی درمقابل حلالها، روغن و گریس دار. فیلم تهیه شده از پلی وینیل الکل، قدرت کشسانی بسیار عالی داشته ومقاومت ویژه آن نیز بسیار بالا است. یک مانع بسیار نامناسب برای جلوگیری از اکسایش مواد درحالتی که کاملاً خشک باشد را داراست . استفاده بسیار مهم پلی وینیل الکل در صنعت از صنایع نساجی، چسب سازی، کلوئیدهای محافظت کننده برای پلیمریزاسیون امولسیونی و تهیه پلی وینیل بوتیرال و روکش های کاغذ می باشد. حجم زیادی از استفاده از این پلیمر در هنگامی است که بعنوان اضافه شونده در سیمان و یا بتون های اتصال، در صنعت ساختمان بکار می رود. همچنین این پلیمر پر مصرف برای محافظت کردن رختهای بیمارستانی، حشره کش ها و کشنده های آفات نباتی بکار می رود. علاوه بر آن این پلیمر درصنایع ارایشی ، در صنایع روکش کاری و در ساخت و پوشش دهی صفحات چاپ جهت جلوگیری از سایش استفاده فراوان دارد. پلی وینیل استات می تواند به پلی وینیل الکل تبدیل شود. طبق واکنش ترانس استریفیکاسیون هیدرولیز یا آمینولیز، از نظر اقتصادی مهم ترین واکنش همان ترانس استریفیکاسیون است که به سیستم مقداری اسید و باز بعنوان کاتالیست اضافه می شود. هدف از این تحقیق بدست اوردن پلی وینیل الکلی بدون شاخه های جانبی با وزن ملکولی بسیار بالا و همچنین درجه آبکافت هرچه بالاتر می باشد. روش بالک برای تولید گریدهایی با درجه هیدرولیز بالااستفاده گردید. این روش برای تولید وینیل الکل با وزن ملکولی بالا میباشد که به عنوان کلویید محافظت کننده و به عنوان textile fiber و همچنین مواد بسیار مقاوم جهت ساختمانها، پلاستکیهای اتومبیل و ریسمانهای قوی بکار می رود. در این کار ابتدا وینیل استات با ترکیبات آزو به روش بالک در دمای 21 درجه سانتی گراد و زمان 18 ساعت، در یک راکتور اتوکلاو مجهز به کنترل کننده دما و فشار و یک چرخاننده سیال خنک کننده با سیگنال خروجی پلیمریزه گردید که وزن ملکولی آن حداقل 10 به توان 6 ضربدر 1/1 مشخص گردید. سپس نمونه مورد نظر در محلول الکولی هیدرولیز شده وبه پلی وینیل الکل با وزن ملکولی حداقل 10 به توان 5 ضربدر 0/61 تبدیل گردید. برای آنکه مشخص گردد که این پلیمر کاملاً خطی است ، آن را دوباره استلیزه کرده و به پلی وینیل استات با حداقل ملکولی 10 به توان 6 ضربدر 1/75 تبدیل کردیم. تولید این پلیمر با این کاربرد تنها چند سالی است که در دنیا شروع شده است.

باما صنعت در نظر دارد با معرفی کمپانی های سازنده ماشین آلات مربوط به این صنعت در این صفحه پرداخته و موجب سهولت انتخاب برای صنعتگران شود.


برای اطلاعات بیشتر فایل های زیر و یا فیلم های مربوطه را مشاهده نمایید.اطلاعات موجود نیست.