فیلم پلی لاکتیک اسید PLA (زیست تخریب پذیر)

نام صنعت فیلم پلی لاکتیک اسید PLA (زیست تخریب پذیر)
دسته بندی صنعت : لاستیک،پلاستیک و پلیمری
تعداد بازدید 2352

نام صنعت :
تولید فیلم پلی‌لاکتیک اسید PLA (زیست تخریب پذیر)
نام محصول :
انواع فیلم تک لایه PLA (فیلم پلاستیک پلی لاکتیک اسید) / فیلم های خوراکی / فیلم زیست تخریب پذیر / فیلم سبز / فیلم های تجذبه پذیر / فیلم های پلاستیکی حافظ محیط زیست  / Polylactic acid films / PLA films/ Polylactic acid sausage casing / Green Film
موارد کاربرد :
در انواع بسته بندی (غذایی و دارویی) و ...
مواد اولیه :
پلی‌استر آلیفاتیک ، نشاسته ذرت  و ...
نام و کد آیسیک محصول (ISIC) :
انواع پوشش یا فیلم خوراکی با ویژگی ضد میکروبی و زیست تخریب پذیر (با پایه طبیعی) : 1549312606
انواع پوشش یا فیلم خوراکی با ویژگی ضد میکروبی و زیست تخریب پذیر ( با پایه پلی ساکاریدی) : 1549312607
و ...
معرفی محصول :
پلاستیک پلی‌لاکتیک اسید ، پلیمر مصنوعی و تجزیه‌پذیر حاصل از نشاسته بخصوص نشاسته ذرت است که احتمالاً در دنیای بدون نفت فردا بعنوان یک بیوپلاستیک نقش مواد پلاستیکی را بازی می‌کند و در ساخت منسوجات، ظروف یکبار مصرف و کیسه‌های پلاستیکی و مواد جراحی بکار میرود. تولید آن نسبت به پلاستیک معمولی احتیاج به انرژی کمتری دارد و در ضمن تجزیه‌پذیر و فاقد آلودگی زیست‌محیطی است. در سال 2010 این فراورده بالاترین حجم مصرف بیوپلاستیک‌ها را در سطح جهان داشت. علاوه بر این بیوپلاستیک‌های قابل تجزیه دیگری ساخته شده است.
تولید Polylactic acid PLA
«پلی‌لاکتیک اسید» (PLA) یا «پلی‌لاکتید» یک ترکیب پلیمری مصنوعی حاصل از نشاسته و نوعی پلی‌استر آلیفاتیک تجزیه‌پذیر است که از منابع تجدید‌پذیر مثل نشاسته ذرت، ریشه تاپیوکا، چیپس یا نیشکر بوجود می‌آید و با اندکی اغماض می‌توان آن را پلاستیک ذرت نامید زیرا در سطح جهان بویژه آمریکا منبع اصلی تأمین آن نشاسته ذرت است. برای تولید این بیوپلاستیک، ‌ابتدا مغز دانه ذرت آسیاب می‌شود و دکستروز آن از نشاسته جدا و استخراج می‌گردد. دستگاه‌ تخمیر بزرگی دکستروز را به اسید لاکتیک تبدیل می‌کند. اسید لاکتیک همان ماده‌ای است که وقتی کار سخت می‌کنیم در بازوهایمان ایجاد شده و احساس خستگی می‌کنیم. اسید لاکتیک صنعتی از منابع مختلف نشاسته مثل گندم، چغندر و سیب زمینی تأمین می‌شود ولی آمریکا بعنوان اولین تولید کننده پلاستیک ذرت، با حجم انبوهی از ذرت سر و کار دارد و برای ساخت این پلاستیک زیستی طبیعتا از ذرت استفاده می‌کند.
دو مونومر اصلی پلی‌لاکتیک اسید، شامل «اسید لاکتیک» و «لاکتید» (سیکلیک‌ دی‌ استر) است. روش رایج ایجاد آن پلیمر کردن لاکتید بشیوه باز کردن حلقه‌ها توسط یک کاتالیزور فلزی است. روش دیگر آن متراکم‌سازی مونومر اسید لاکتیک است که در دمای کمتر از 200 درجه سانتیگراد انجام می‌گیرد زیرا در دمای بالاتر مونومرهای لاکتید تولید می‌شوند. پلی‌لاکتیک اسید بر خلاف نامش یک پلی‌اسید نیست بلکه یک پلی‌استر است.
از مواد و ترکیبات بیولوژیکی دیگر نیز ‌پلیمرهای پلاستیکی دیگری بدست می‌آید که بعضاً نقش بیوپلاستیک را بازی می‌کنند. مهمترین آنها «سلوفان»، «‌پلی‌گلیکولید»، «‌پلی‌کاپرولاکتون»، «زئین» و «شلاک» است. پلی‌کاپرولاکتون یک پلی‌استر تجزیه‌پذیر زیستی با نقطه ذوب 60 درجه سانتیگراد و مناسب در ساخت «پلی‌اورتان» است و باعث مقاومت به آب، روغن، حلال‌ها و کلر در پلی‌اورتان می‌شود. سلوفان ورقه نازک و پشت‌نمای تولیدشده از سلولز است و بدلیل نفوذپذیری پایین در برابر هوا، روغن، ‌باکتری‌ها و آب، در بسته‌بندی مواد غذایی بکار میرود. شلاک نیز نوعی رزین ترشح شده توشط ساس لاک در درختان جنگلی هند و تایلند است که بصورت فلیک خشک و نسبتاً سخت بفروش میرسد و بعنوان بلوک‌کننده تانن، از بین‌برنده بو و جلای شیشه بکار میرود و چون خاصیت عایق مناسبی دارد روی سیم‌پیچی ادوات الکتریکی بکار می‌رود. در دهه 1950 برای تهیه صفحات گرامافون از این ماده استفاده می‌شد.
ویژگی‌ها
پلی‌لاکتیک اسید درست همچون دیگر مواد ترموپلاستیک از قبیل «پلی‌اتیلین‌ ترفتالات» تبدیل به الیاف پارچه‌ای می‌شود. بنابرین یکی از کاربردهای آن تهیه منسوجات است. بعلاوه این ترکیب در اثر تجریه تبدیل به اسید لاکتیک می‌شود و امروزه در ساخت ایمپلانت‌های پزشکی مثل سوزن، ‌میله و پیچ و امثال آن بکار میرود و بسته به نوع دقیق موادی که در ساخت آن استفاده شده پس از 6 ماه تا 2 سال در بدن تجزیه می‌شود و لذا برای جراحی‌ها مناسب است بخصوص اینکه استحکام مناسبی هم دارد.
پلی‌لاکتیک اسید علاوه بر مصرف در تهیه منسوجات خاص مثل پارچه مبلمان، ‌لباس‌ یکبار مصرف،‌ فراورده‌های بهداشتی خانم‌ها و کهنه بچه و امثال آن در تهیه لیوان و پاکت یک بارمصرف نیز بکار میرود. این هم از نظر محیط زیستی و هم سیاسی گام بلندی است و بر نمونه‌های پیشین یعنی پلاستیک معمولی ارجحیت کامل دارد زیرا مواد آن در شرایط خاصی تجزیه شده و تبدیل به ترکیبات غیرمضر برای طبیعت می‌شوند. بنابرین حجم مخازن دفن زباله را کاهش می‌دهد. مواد پلاستیکی بطور کلی 25 درصد حجم آشغال‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. هر چه قیمت نفت بالاتر برود، ‌استفاده از پلیمرهای پلاستیک ذرت به صرفه‌تر است.
در سالهای اخیر تعدادی از تهیه‌کنندگان خوراک به استفاده از ظروف ساخته‌شده از پلاستیک ذرت پرداختند ولی مصرف آن زمانی به نقطه اوج رسید که «والمارت» بزرگ‌ترین خرده‌فروش آمریکا برای کاهش انتقادات وارده بر خود از نظر مسئولیت‌ناپذیری زیست‌محیطی، در سال 2006 تمایل به استفاده از این ماده را در ظروف خود اعلام کرد. این شرکت اعلام کرد که سالانه 114 میلیون ظرف پلاستیکی ذرت استفاده می‌کند که معادل 800 هزار بشکه نفت است. این فراورده درست مثل مواداولیه پلاستیک بصورت دانه‌های کریستالی سفید و شفافی به اندازه دانه‌های نخود تولید می‌شوند: «رزین PLA» سازندگان پلاستیک ذرت این دانه‌ها را ذوب می‌کنند و بصورت ظروف، الیاف منسوجات و یا فیلم شکل می‌دهند.
البته بدلیل نقطه ذوب پایین آن، ‌این نوع پلاستیک در مقایسه با پلاستیک پلی‌اتیلن ترفتالات کاربرد کمتری دارد که در صنایع ساخت بطری و برخی الیاف پلی‌استری بکار می‌رود. انرژی مورد نیاز برای تولید پلی‌لاکتیک اسید، 65 درصد پلاستیک معمولی است و ‌مقدار تولید گاز گلخانه‌ای آن 58 درصد کمتر و فاقد مواد سمی است. باکتری‌های «آمیکولاتوپزیس» و «ساکاروتریکس» قادر به تجزیه اسید پلی‌لاکتیک هستند. آنزیم‌های «بروملین»، «پروناز» و «پروتئیناز» باکتری «تریتیراکیوم آلبوم» نیز قادر به تجزیه این ماده می‌باشد. 

باما صنعت در نظر دارد با معرفی کمپانی های سازنده ماشین آلات مربوط به این صنعت در این صفحه پرداخته و موجب سهولت انتخاب برای صنعتگران شود.


برای اطلاعات بیشتر فایل های زیر و یا فیلم های مربوطه را مشاهده نمایید.اطلاعات موجود نیست.