بازیافت پارچه ها و پوشاک مستعمل

نام صنعت بازیافت پارچه ها و پوشاک مستعمل
دسته بندی صنعت : صنایع بازیافت
تعداد بازدید 5475

عنوان طرح :
بازیافت پارچه ها و پوشاک مستعمل
نام محصول :
الیاف بازیابی شده از پارچه های ضایعاتی و پوشاک مستعمل
موارد کاربرد :
موکت نمدی، کفپوش خودرو، منسوجات سازه ای بی بافت
مواد اولیه :
پارچه های ضایعاتی و پوشاک مستعمل
نام و کد آیسیک محصول (ISIC) :
بازیابی پنبه از ضایعات : 37201126
خمیر کاغذ از ضایعات پارچه های پنبه ای :21011123
بازیابی الیاف نساجی از ضایعات : 37201125
معرفی محصول :
افزایش جمعیت و توسعه الگوی مصرفی باعث تولید حجم زیاد زباله های شهری و ضایعات صنعتی می گردد و یکی از مشکلات عمده بشر دفع زباله و مواد ضایعاتی است. با توجه به بروز مشکلات عدیده در زمینه دفع مواد ضایعاتی و زباله، بشربه فکر دفع مواد ضایعاتی از طریق سوزاندن و یا دفع زباله، ذوب و خرد کرد کردن مواد ضایعاتی (عمده مواد ضایعات پلاستیکی) افتاد. دانش فنی و فن آوری های بازیافت امکان استفاده و تبدیل این مواد به محصولات ارزشمند را فراهم آورده است. امروزه از جمله ملاک های اصلی صنعتی شدن ممالک پیشرفته چگونگی بازیافت مواد است. با توجه به پیشرفت های صورت گرفته از روشهای مختلفی چون روشهای شیمیایی (استفاده از حلال های شیمیایی) و فیزیکی همچون روشهای حرارتی (ذوب و استفاده دوباره) استفاده می شود. به طور نمونه در کشورهای پیشرفته از بطری های ضایعاتی الیاف جدید ریسیده و از قوطی های نوشابه چیپس و یا گرانول PP تهیه می شود.
فرآیند بازیافت فرآیندی است که طی آن مواد زاید جدا شده و به عنوان ماده خام برای تولید محصولات جدید به کار گرفته می شود. به بیان دیگر بازیافت عبارت از بازگرداندن مواد قابل استفاده به چرخه تولید یا طبیعت.
بازیافت به طور کلی دارای فوایدی است که در زیر به اختصار ارائه شده است:
- حجم زباله ورودی به محیط زیست کاهش می یابد.
- از آلودگی کاسته می شود.
- نیاز به مراکز دفن و سوختن زباله کاهش می یابد.
- نیاز به تولید و یا ورود مواد خام از خارج کشور کاهش می یابد.
- تولید ملی افزایش می یابد.
- اشتغال ایجاد می شود.
- سطح بهداشت عمومی بالا می رود.
با توجه به اینکه یکی از مهمترین مشکلاتی که امروزه انسان در زندگی خود با آن دست به گریبان است، تولید حجم انبوهی از مواد زاید مختلف است که در صورتیکه به طرز صحیحی جمع آوری و تصفیه نشود، می تواند باعث به وجود آمدن مسایل فراوانی برای انسان و محیط است شود و ترویج فن آوریها پاک و سالم عاری از آلودگی، به حداقل رساندن و کاهش تولید مواد زاید و در نهایت تصفیه و بازیابی با حداقل هزینه و حداکثر سود می باشد، که این امر اهمیت مدیریت مواد زائد را نشان می دهد.


برای اطلاعات بیشتر فایل های زیر و یا فیلم های مربوطه را مشاهده نمایید.