تسهیلات فاینانس (Finance) / یوزانس (Usance) و ... در معاملات بین المللی [۹۵/۹/۱۸ پنج شنبه, تعداد بازدید: 255]

تسهیلات فاینانس (Finance) / یوزانس (Usance) و ... در معاملات بین المللی

فاینانس (Finance) چیست؟ فاینانس یا اعتبار بلند مدت بین المللی واژه ای است که در این چند وقت اخیر بسیار شنیده ایم . ما در اینجا این عملیات های بانکی بین المللی را به طور مفصل توضیح می دهیم.

فاینانس ( اعتبار اسنادی بلند مدت )

در هنگامی که فروشنده مایل نیست وجه کالا را به صورت اعتبار اسنادی مدت دار دریافت نماید از طرف دیگر خریدار نیز (به دلیل فقدان نقدینگی و یا هر دلیل دیگر)  قادر به پرداخت نقدی اعتبار اسنادی نمی‌باشد، در این حالت  معمولاً خریدار از یک شرکت مالى (عمدتاً مؤسسات مالى یا بانک‌هاى تجاری یا شرکت های سرمایه گذاری) درخواست می‌کند که وجه اعتبار اسنادی را به صورت نقدی به فروشنده پرداخت و اصل و سود مبلغ پرداخت شده را در یک دوره زمانی مشخص از خریدار دریافت نماید ( باید توجه داشت که بهره یوزانس را ریسک کشور خریدار در بازار جهانى ارز تعیین مى‌کند )، این روش پرداخت را فاینانس (Finance) مالی و به موسسات تأمین کننده نقدینگی خرید، فاینانسر (Financer) مالی می‌گویند.
فاینانس در لغت به معنی " مالیه " یا تأمین مالی می باشد و در بحث سرمایه گذاری به تأمین مالی از طریق استفاده از منابع داخلی و یا دریافت و استفاده از وام ارزی اطلاق می گردد .
مدت دوره استفاده از تسهیلات فاینانس معمولاً بین 1 تا 3 سال و مدت دوره بازپرداخت بین 5 تا 15 سال در مورد طرحهای مختلف متغیر است.

ریفاینانس ( اعتبار اسنادی کوتاه مدت )

در مواقعى که فروشندگان خارجى از فروش کالا به‌صورت یوزانس خوددارى مى‌نماید و یا بهره بالایى را مطالبه مى‌کنند، بانک مرکزى از طریق خطوط اعتبارى ( Credit Lines ) خود که بانک‌هاى خارجى در اختیار وى قرار مى‌دهند، اقدام به تأمین مالى خرید و واردات کالا مى‌کند. در این حالت فروشنده کالا یا ذینفع اعتبار پس از ارائه اسناد معامله وجه کالا را از بانک معامله‌کننده اسناد دریافت می‌نماید و بانک خارجى که در اینجا نقش فاینانسر را دارد در سررسید اصل و بهره وجه خود را مطابق قرارداد منعقده از بانک مرکزى ایران دریافت مى‌کند. این‌گونه معاملات را یوزانس داخلى یا ریفاینانس (ReFinance) مى‌نامند. و بانک مرکزى درصدى از قیمت کالا را به‌عنوان بهره یوزانس داخلى از واردکنندگان اخذ مى‌کند.
به تسهیلات کوتاه مدت بین بانکی ( معمولا یکساله ) را ریفاینانس می نامند .
بانکها با استفاده از منابع شعب خارج از کشور و منابع بانکهای خارجی اقدام به پرداخت تسهیلات ارزی کوتاه‌مدت در قالب خطوط اعتباری ریفاینانس می‌نمایند با عنایت به اینکه نرخ سود این گونه تسهیلات نسبت به سود تسهیلات ریالی بسیار کم می‌باشد کمک موثری برای واردکنندگان جهت کاهش هزینه های تمام شده کالا خواهد بود.
مدت استفاده از تسهیلات کوتاه مدت حداکثر یک سال از زمان معامله اسناد می باشد. تسهیلات ریفاینانس به صورت ( سه، شش، و نه ماهه و حداکثر یک ساله ) نیز قابل استفاده است مشروط به اینکه خط اعتباری خاص با شرایط زمانی زیر یکسال در بانک عامل وجواشته باشد .

یوزانس ( اعتبار اسنادی بلند مدت به همراه تعهد تحویل کالا )

یوزانس در لغت به معنی " فرجه " ، " مهلت " و " وعده پرداخت" می باشد و در اصطلاح سرمایه گذاری به معنی توافق بر پرداخت قیمت فناوری و تجهیزات دریافت شده در قبال ارایه برات مدت دار میباشد .  معامله یوزانس معمولا در کشورهایی انجام میگیرد که کمبود ارز و نقدینگی دارند. 
که به عبارتی دیگر اعتبارات اسنادی مدت‌داری که به ضمیمه اسناد حمل کالا، برات عهده بانک گشاینده ارسال می‌گردد را یوزانس (Usance) می‌گویند.
تعهدی را که توسط بانک باز کننده اعتبار قبولی داده شود را قبولی بانکی گویند، در این حالت چنانچه ذینفع اعتبار به وجه نقد نیاز داشته باشد می‌تواند قبولی بانکی را در بازار تنزیل و به وجه نقد تبدیل نماید.
در اعتبار اسنادی یوزانس، خریدار کالا یا خدمات مبلغ پرداختی را به صورت نسیه به فروشنده کالا پرداخت می‌کند. هنگامی که فروشنده کالا (ذینفع اعتبار اسنادی) نسبت به حمل کالا اقدام و اسناد را بدون مغایرت به بانک ذیربط ارائه می‌نماید از تاریخ ارائه سند و پس از خاتمه یوزانس مبلغ کالای خودرا از بانک مربوطه اخذ خواهد کرد. در اعتبار اسنادی یوزانس اصل مبلغ کالا را فروشنده توافق می کند در موعد خاصی بعد از تحویل کالا دریافت نماید .
باید توجه کنیم که نوع کالای خریداری شده در پذیرش گشایش یوزانس از سوی بانک‌ها تاثیر دارد و اعتبارات اسنادی یوزانس به هیچ وجه تمدید پذیر نمی باشد.
یکی از مزایای یوزانس می توان استفاده آن برای خدمات و از جمله تکنولوژی های خاص می باشد.

تفاوت بین تسهیلات فاینانس و ریفاینانس

 1. حداکثر مدت جهت اعطای تسهیلات ریفاینانس تا یکسال و برای فاینانس بیش از یکسال می‌باشد.
 2. از پرداخت تسهیلات به بانکهای خارجی در ریفاینانس توسط بانکهای تجاری و در فاینانس توسط بانک مرکزی تضمین شده است.
 3. از تسهیلات فاینانس برای خرید و احداث پروژه‌های سرمایه‌ای و تجهیزات، ماشین‌آلات خطوط تولیدی و خدمات اعم از نصب و راه اندازی، آموزش و دانش فنی استفاده می‌گردد در حالیکه از تسهیلات ریفاینانس برای ورود کالاهای خاصی است که بانک تعیین می‌کند استفاده می‌شود.
 4. استفاده کنندگان از تسهیلات فاینانس شامل اشخاص حقیقی، اشخاص حقوقی،  وزارتخانه‌ها، سازمانها و شرکتهای دولتی می‌باشند اما در تسهیلات ریفاینانس علاوه بر اشخاص حقیقی و حقوقی، شرکتها و سازمانهای وابسته به دولت، چنانچه از منابع بودجه عمومی کشور به طور کلی و یا برای ثبت سفارش خاصی استفاده نمی نمایند مشمول استفاده از این تسهیلات خواهند بود.

معایب استفاده از فاینانس (Finance)

 • اخذ وثایق سنگین توسط بانک‌ها
 • گران تمام شدن استفاده از تسهیلات فاینانس
 • عدم مشارکت بانک‌ها در تأمین ریال
 • عدم آگاهی سرمایه‌گذاران صنعتی از فاینانس
 • ضعف آموزشی که در ناتوانی کارشناسان متبلور است
 • عدم هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف دولتی متصدی فاینانس
 • فقدان کتب، نشریات، فیلم و نوار در خصوص فاینانس
 • فقدان بازار سلف ارز

 مزایای استفاده از فاینانس (Finance)

 • استفاده از تسهیلات فاینانس به‌مثابه وام‌های نظارت‌شده
 • حق انتخاب فنّاوری روز و مناسب توسط مجریان طرح‌های صنعتی
 • امکان استفاده از منابع مالی بین‌المللی

منبع : " باما صنعت " کاملترین مرجع سرمایه گذاری صنعتی در ایران